Pinterest
Get Daily Updates
Ok
 
My HanCinema | Sign up, Why ? Your E-mail   Password    Auto| Help
HanCinema :: The Korean Movie and Drama Database, discover the South Korean cinema and drama diversity Contact HanCinema HanCinema on TwitterFaceBook HanCinema PageHanCinema on Twitter

56th Daejong Film Awards (Grand Bell Awards) 2020 Winners

2020/06/03

Winners for the 56th Daejong Film Awards (Grand Bell Awards) 2020 during the ceremony presentede by Han Hyejin and Lee Hwi-jae.

 

Best Picture

"Parasite" - Bong Joon-ho

Nominees
"Extreme Job" - Lee Byeong-heon-I
"House of Hummingbird" - Kim Bo-ra-I
"Innocent Witness" - Lee Han
"Forbidden Dream" - Heo Jin-ho

 

------

 

Kwak Sin-ae for Bong Joon-ho

Best Director

"Parasite" - Bong Joon-ho

Nominees
"House of Hummingbird" - Kim Bo-ra-I
"Extreme Job" - Lee Byeong-heon-I
"Svaha: The Sixth Finger" - Jang Jae-hyeon
"Black Money" - Chung Ji-young

 

------

Han Jin-won

"Parasite" - Bong Joon-ho and Han Jin-won

 Best Screenplay

Nominees
"House of Hummingbird" - Kim Bo-ra-I
"Innocent Witness" - Moon Ji-won
"Extreme Job" - Moon Choong-il
"Svaha: The Sixth Finger" - Jang Jae-hyeon

 

------

 

Director Kim Do-young for Jung Yu-mi

Best Leading Actress

"KIM Jiyoung: Born 1982" - Jung Yu-mi

Nominees
"Innocent Witness" - Kim Hyang-gi
"Moonlit Winter" - Kim Hee-ae
"Birthday" - Jeon Do-yeon
"Miss Baek" - Han Ji-min

 

------

 

Best Leading Actor

"Ashfall" - Lee Byung-hun

Nominees
"Birthday" - Sol Kyung-gu
"Parasite" - Song Kang-ho
"Innocent Witness" - Jung Woo-sung
"Forbidden Dream" - Han Suk-kyu

 

------

 

Best Supporting Actress

"Parasite" - Lee Jung-eun

Nominees
"House of Hummingbird" - Kim Sae-byuk
"Another Child" - Kim So-jin
"Innocent Witness" - Yum Hye-ran
"Extreme Job" - Lee Honey

 

------

 

About Film representative Kim Seong-han for Jin Seon-kyu

Best Supporting Actor

"Extreme Job" - Jin Seon-kyu

Nominees
"The Gangster, The Cop, The Devil" - Kim Sung-gyu
"Crazy Romance" - Kang Ki-young
"Parasite" - Park Myung-hoon
"Forbidden Dream" - Shin Goo

 

------

 

"After My Death" - Jeon Yeo-bin

Nominees
"Another Child" - Park Se-jin
"House of Hummingbird" - Park Ji-hoo
"Svaha: The Sixth Finger" - Lee Jae-in
"Second Life" - Jung Da-eun

 

------

 

"Tune in for Love" - Jung Hae-in

Nominees
"Extreme Job" - Gong Myung
"By Quantum Physics: A Nightlife Venture" - Park Hae-soo
"A Boy and Sungreen" - Ahn Ji-ho
"Beautiful Days - 2017" - Jang Dong-yoon

 

------

 

Best New Director

"House of Hummingbird" - Kim Bo-ra-I

Nominees
"KIM Jiyoung: Born 1982" - Kim Do-young
"Another Child" - Kim Yun-seok
"After My Death" - Kim Ui-seok
"Exit - Movie" - Lee Sang-geun

 

------

 

Best Cinematography

"The Battle: Roar to Victory" - Kim Young-ho-III

Nominees
"Parasite" - Hong Kyung-pyo
"House of Hummingbird" - Kang Gook-hyun
"The Divine Move 2: The Wrathful" - Kim Dong-young-I
"Innocent Witness" - Lee Tae-yoon-I

 

------

 

Best Editing

"Exit - Movie" - Lee Kang-hee-I

Nominees
"Extreme Job" - Nam Na-yeong
"Parasite" - Yang jin-mo
"Svaha: The Sixth Finger" - Jung Byung-jin
"Dark Figure of Crime" - Kim Sun-min

 

------

 

 Best Lighting

"Svaha: The Sixth Finger" - Jeon Young-suk

Nominees
"Parasite" - Kim Chang-ho
"Ashfall" - Jo Gyoo-young
"The Battle: Roar to Victory" - Hwang Soon-wook
"Forbidden Dream" - Lee Sung-hwan

 

------

 

Best Music

"Parasite" - Jung Jae-il

Nominees
"Ashfall" - Bang Joon-seok
"House of Hummingbird" - Matija Strnisa
"Svaha: The Sixth Finger" - Kim Tae-seong
"Swing Kids" - Kim Joon-seok

 

------

 

 Best Costumes

"The Great Battle" - Lee Jin-hee-II 

Nominees
"The King's Letters" - Sim Hyeon-seop
"Swing Kids" - Im Seung-hee and Kwon Yoo-jin
"Forbidden Dream" - Cho Sang-kyung
"A Resistance" - Cho Sang-kyung

 

------

 

Best Art Direction

"Svaha: The Sixth Finger" - Seo Seong-kyeong

Nominees
"Parasite" - Lee Ha-joon
"The King's Letters" - Ryoo Seong-hee
"Swing Kids" - Park Il-hyeon
"Forbidden Dream" - Jo Hwa-seong and Choi Hyeon-seok

 

------

 

Technical Award

"Ashfall" - Jin Jong-hyeon (Computer Graphics)

Nominees
"The Battle: Roar to Victory" - Jung Do-an and Im Jong-hyeok (Special Effects)
"Svaha: The Sixth Finger" - Son Seung-hyeon (Computer Graphics)
"Exit - Movie" - Yoon Jin-yool and Kwon Ji-hoon (Martial Arts)
"Exit - Movie" - Kim Han-joon-II (Computer Graphics)

 

------

 

 Production Award

"Extreme Job" - Kim Mi-hye and Mo Seong-jin-I

Nominees
"MAL-MO-E: The Secret Mission" - Park Eun-kyeong-I and Yoon Seo-yeong
"Birthday" - Lee Joon-dong, Lee Dong-ha-IV and Lee Chang-dong
"Exit - Movie" - Ryoo Seung-wan and Baek Hyeon-ik
"KIM Jiyoung: Born 1982" - Kwak Hee-jin and Mo Il-yeong

 

Lifetime Achievement Award

Shin Young-kyun

Related movies/dramas

Attention You're reading the news with potential spoilers, make them spoiler free, dismiss


 

 

 Previous news

Subscribe to HanCinema Pure to remove ads from the website (not for episode and movie videos) for US$0.99 monthly or US$7.99 yearly (you can cancel anytime). The first step is to be a member, please click here : Sign up, then a subscribe button will show up.

Settings

Remove ads

Sign up

Sharing

Activate

Spoilers

Visible, hide